Zapraszamy do współpracy naukowej. Nasi pracownicy chętnie pomogą w doborze odpowiednich badań i opracowaniu części „biochemicznej” wniosku. Systematycznie poszerzamy panel stosowanych w Katedrze metod analitycznych, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Istnieje możliwość wykonania szeregu analiz, m.in.:
- Pomiary stężeń substancji metodami EIA, m.in. ELISA, FIA, luminescencja. Do analiz wykorzystujemy czytnik Tecan M200 Pro, wyposażony w monochromatory i możliwość pomiaru absorbancji, fluorescencji i luminescencji, w tym luminescencji BRET. Mamy możliwość wykorzystywania fluorochromów o dowolnej długości fali wzbudzenia i emisji (w zakresie bliskiego IR, światła widzialnego i UV).
- Możliwość pomiaru stężeń substancji techniką TRF (time-resolved fluorescence) na czytniku Tecan F200 Pro, który wyposażony jest w filtry. W metodzie TRF/HTRF możemy użyć wszystkich typowych kombinacji akceptor/donor.
- Powyższe analizy mogą być wykonywane także w komórkach (możliwość ogniskowania Z-focus), w warunkach kontrolowanej temperatury i stężenia CO2.
- Pomiary aktywności enzymów metodami dwupunktowymi i kinetycznymi z wykorzystaniem znakowanych fluorescencyjnie substratów wykorzystujących FRET (dowolne długości fal dla donora i akceptora).
- Analizy Western-blot, z wykorzystaniem żeli gradientowych i transferem na błonę PVDF lub nitrocelulozową. Mamy możliwość wykorzystania do detekcji białka przeciwciał znakowanych fluorescencyjnie. Skan błony z użyciem skanera LiCor Odyssey umożliwia jednoczesne barwienie błony dwoma przeciwciałami (fluorescencja w zakresie 700 lub 800 nm) przy 16-bitowej dynamice. Ułatwia to ilościową analizę wyników, przy czułości porównywalnej lub przewyższającej klasyczne metody wykorzystujące chemiluminescencję i błony fotograficzne.
- Pomiar stężeń analitów metodą Luminex z wykorzystaniem czytnika BioRad BioPlex 200. Do jednoczesnej analizy nawet 100 analitów wymagana jest niewielka objętość próbki (poniżej 10 µl), a cena takiej analizy jest bardzo konkurencyjna w stosunku do klasycznych metod EIA. Oferujemy badanie stężeń biomarkerów w surowicy lub osoczu, homogenatach tkankowych, lizatach komórkowych, pożywkach pohodowlanych. Wykorzystanie tej metody umożliwia analizę wielu markerów przy ograniczonej dostępności do materiału biologicznego – np. zeskrobin rogówki, łez.
- Analiza DNA/RNA, w tym miRNA, izolacja kwasów nukleinowych z komórek, np. monocytów krwi obwodowej, egzosomów z surowicy.