Regulamin

XIV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biochemicznej

dla Studentów Wydziałów Lekarskich

Uczelni Medycznych „SUPERHELISA 2017”

19 – 20 maja 2017 rok

 

 

REGULAMIN

XIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biochemicznej

„SUPERHELISA 2017”

 

KATOWICE

19 – 20 maja 2017

 

  1. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biochemicznej „SUPERHELISA 2017” jest przeznaczony dla studentów Wydziałów Lekarskich wszystkich Uczelni Medycznych w Polsce.
  2. Wydziały Lekarskie poszczególnych Uczelni mają prawo do zgłoszenia jednego trzyosobowego zespołu.
  3. Dopuszczalne jest zgłoszenie jedno- lub dwuosobowej reprezentacji, jednak niemożliwe stanie się wtedy sklasyfikowanie uczelni w rankingu zespołowym.
  4. Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech etapach:

- I etap – sprawdzian testowy; test pojedynczego wyboru z 5 możliwych odpowiedzi, obejmujący 100 pytań. Czas trwania testu – 100 minut. Za poprawne rozwiązanie każdego pytania testowego uczestnik otrzyma 1 punkt, czyli łącznie można będzie uzyskać do 100 punktów. Sprawdzian testowy oceni komisja, w skład której wchodzą opiekunowie uczestniczących w Konkursie ekip.

- II etap – sprawdzian opisowy, 5 pytań; czas na udzielenie odpowiedzi – 60 minut. Za odpowiedź na każde z pięciu pytań uczestnik może otrzymać od 0 do 5 punktów, czyli łącznie do 25 punktów. Odpowiedzi oceni komisja złożona z opiekunów ekip studenckich ( prace będą wcześniej zakodowane; każde z pytań będzie oceniane przez dwuosobowy zespół).

 

Na podstawie wyników dwóch pierwszych etapów zostaną wyłonieni zwycięzcy w klasyfikacji drużynowej.

 

- III etap – odpowiedzi ustne. Do etapu finałowego zakwalifikuje się dziesięcioro uczestników z najwyższą punktacją (suma punktów I i II etapu). Wszyscy finaliści będą odpowiadali na takie same 3 pytania przekrojowe, wymagające umiejętności analizowania i syntetyzowania wiedzy. Uczestnicy części finałowej będą odpowiadali anonimowo, zgodnie z wylosowanymi numerami, a pierwszy z nich wylosuje zestaw pytań finałowych. Każdy z finalistów będzie miał 15 minut na przygotowanie odpowiedzi oraz 15 minut na jej przedstawienie Komisji. Komisja nie zadaje żadnych dodatkowych pytań. Za odpowiedź na każde z pytań uczestnik może otrzymać od 0 do 10 punktów. Odpowiedzi będzie oceniała Komisja złożona z opiekunów poszczególnych ekip. Opiekunowie nie będą oceniali swoich podopiecznych. Ostateczną ocenę będzie stanowiła średnia arytmetyczna obliczona z wystawionych punktów, po odrzuceniu ocen skrajnych.

 

Zakres treści pytań we wszystkich etapach Konkursu nie będzie wykraczać poza podręcznik „Biochemia Harpera”, wydanie VI oraz VI uaktualnione.

  • 5. O miejscu uczestnika w końcowej klasyfikacji indywidualnej zadecyduje suma punktów uzyskanych w trzech etapach Konkursu.
  • 6. O miejscu reprezentacji Uczelni w klasyfikacji zespołowej zadecyduje suma punktów trzech członków zespołu uzyskana w dwóch pierwszych etapach Konkursu.
  • 7. Przewodniczącym Komisji będzie przedstawiciel ośrodka organizującego Konkurs.
  • 8. O wszystkich sprawach nie objętych niniejszym regulaminem zadecyduje przewodniczący jury na podstawie opinii wyrażonej przez wszystkich członków Komisji